Szakorvosok

Látás neurológia. Tünetek, amikkel mindenképp érdemes neurológushoz fordulni

látás neurológia

A neurológus szakorvos a központi és környéki idegrendszert, valamint az agyi keringést érintő gyulladásos, fertőzéses, immunológiai, illetve degeneratív betegségek, valamint az idegek sérülésből adódó elváltozások kezelésével foglalkozik.

Fejfájások: a rohamokban jelentkező, általában féloldali fájdalmat okozó migrén, az abroncsszerű, szorító fájdalommal járó tenziós, valamint a szem környékén fellépő éles, szúró fájdalommal járó cluster fejfájás. Gerincvelői elváltozások: porckorong összenyomódása, idegrendszeri érintettséggel járó porckorongsérvgerincvelő keringési zavara, mely tartós fájdalommal jár.

  • Hogyan lehet gyógyítani a rövidlátás cseppjeit
  • Neurológiai betegségek szemtünetei
  • Látás mínusz és plusz egyszerre
  • Hogyan kell kezelni a homályos látást
  • Kapcsolat Neurológia ideggyógyászat A neurológia vagy ideggyógyászat az idegrendszer betegségeivel foglalkozó orvosi tudományág.
  • A nátha hatása a látásra

Sclerosis multiplex: autoimmun betegség, melynek során a szervezet antitesteket termel az agy és gerincvelői idegeket körülvevő myelinhüvely ellen, ami ennek következtében gyulladásba kerül és az idegek károsodását okozza. Ez a hegesedés idővel megakadályozza az izmok koordinálását és az izomerőért és az érzékelésért felelős idegek ingerület továbbítását.

látás neurológia

Agyi keringési zavarok: az agyi véráramlás korlátozottsága miatt alakul ki. Okozhatja hirtelen fellépő vérzéses stroke agyvérzésahol a látás neurológia érből kiáramló vér nyomja az agyat és az ér által ellátott terület nem kap megfelelő vérellátást.

Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus Szembetegségek okozta fejfájás Gyakran előfordul, hogy a hosszan tartó monitornézés fejfájást okoz, ez azonban még nem feltételezi szembetegség meglétét.

Hátterében állhat továbbá vértelen stroke ischémiás stroke is, amit vérrög okoz. Epilepszia: az agy működési zavara, melynek során elektromos túlműködés kisülés látási foltok a szövegen, ami izomgörcs, tudatzavar formájában jelentkezik.

Nem minden esetben jár görcsös rohammal, a kis rohamból a külső megfigyelő látás neurológia semmit nem vesz észre.

látás neurológia

Mozgászavarok: remegés tremorhirtelen fellépő, akaratlan mozgás tikkelésizomtónus csökkenés disztóniakoordinációs zavarok mind idegrendszeri problémára utalhatnak. Alzheimer-kór: az agy idegsejtjeinek károsodásával járó neurodegeneratív betegség, mely a megismerési funkciók és a gondolkodás beszűkülésével, demenciával, illetve szellemi leépüléssel jár.

látás neurológia

A betegség lefolyása gyógyszeres kezeléssel lassítható. Parkinson kór: mozgászavart okozó neurodegeneratív betegség, az izomműködést befolyásoló idegsejtek ingerületátvivő képességét rontja. A betegség jellegzetes, végtagremegéssel, ízületi merevséggel és lelassult mozgással járó tüneteket okoz.

látás neurológia

Neurológiai vizsgálat menete A neurológiai szakrendelés keretében a szakorvos először kikérdezi a pácienst jelenlegi tüneteiről, korábbi betegségeiről, a családban előfordult megbetegedésekről, majd áttekinti a korábbi leleteket, ami alapján felállítja a kórelőzményt. Ezt követően állapotfelmérő vizsgálatokat végez.

látás neurológia

A neurológus egyszerű kérdésekkel ellenőrzi a páciens mentális állapotát és beszédkészségét, minimális aktivitást igénylő feladatokkal pedig a mozgás koordinációját, a járást, az egyensúlyt, az izomerőt, illetve a látást, és más érzékelési funkciókat. Végül reflex kalapács segítségével ellenőrzi a reflexeket is.

Megkérdezzük a megelőző betegségeket, illetve a jelen panaszok fennállásának idejét,a panasz jellegét, szükség szerint a környezet tapasztalatát a tünettel kapcsolatban ennek főleg tudatzavaroknál, feledékenységnél van jelentősége. Ezt követi a fizikális vizsgálat: ilyenkor a koponya, a gerincoszlop eltéréseit, a mentális és járászavarokat, esetleges beszédzavart, az agyidegek működését, az izmok erejét, tömegét, a reflexeket, az érzőkör funkcióit, a koordinációs képességeket nézzük meg. Szükség esetén a diagnózis alátámasztására, illetve egyéb lehetséges kórképek kizárására egyéb vizsgálatokat is lehet és kell is végezni. Ilyenkor — a feltételezett diagnózistól függően — kérünk képalkotó vizsgálatot CT, MRIultrahang vizsgálatot az agy vérellátási problémái eseténrtg vizsgálatot általában gerincbetegségek esetén. Adott esetben más szakorvos szakvéleményére látás neurológia laboratóriumi vizsgálatra is szükség lehet — ezt mindig az aktuális helyzet dönti el.

Ezek segítségével megállapítható, hogy idegrendszeri eredetű-e a panasz és milyen további vizsgálatok szükségesek a diagnózis felállításához. A neurológus szakorvos a panasz okának feltárásához leggyakrabban modern képalkotó vizsgálatokat koponya MRgerinc MRkoponya CTgerinc CTröntgenilletve különböző elektrofiziológiai vizsgálatokat rendelhet el, melyekkel vizsgálható az agy elektroenkefalográfia, EEGa környéki idegek elektroneurográfia, ENGvalamint az izomzat elektromiográfia, Látás neurológia elektromos működése.

Neurológia betegvizsgálati kisfilm

Mivel bizonyos betegségek genetikai halmozódást mutatnak, ezért laboratóriumi vizsgálatra is sor kerülhet.