Hirtelen vakság, Szemfenéki érelzáródások
A kórkép csak kutyákban fordul elő. A betegség hátterében feltételezhető hormonális egyensúlyzavar egyelőre pontosan nem tisztázott, hasonlóan nem nyert bizonyítást, hogy valamely autoimmun folyamatról lenne szó.
Hogyan lehet felismerni a betegséget, melyek a diagnózis lehetőségei? A kutya komplex szemfenékvizsgálat ot magában foglaló szemészeti vizsgálata, az elektroretinográfiás ERG vizsgálatilletve az állat részletes belgyógyászati kivizsgálásával a betegség megállapítható.
- Ködös homályos látás
- Pillantások a látásból
- Nyitólap » Rendelési idők » A Szem betegségei » Szemfenéki érelzáródások Szemfenéki érelzáródások A szemfenék erei verőereket artériákat és visszereket vénákat jelentenek, amelyek szerepe a látóhártya retina megfelelő vérellátásának biztosítása.
- Vakság tünetei és kezelése - HáziPatika
- Hirtelen vakság - okai, tünetei, kezelése
- Vakság kutyák és macskák esetében | Lőrinci Állatorvosi Rendelő
- Hirtelen látásvesztés. egy gyakori betegség első tünete - HáziPatika
- Hogy Bates miként állította vissza a látását
A szemészeti vizsgálat során azonban ki kell zárnunk több kórképet, ilyen a látóideg nervus opticus gyulladása optic neuritisilletve a retinaleválás. Milyen szemtünetek észlelhetők?
A SARD esetén az állattartónak csak az tűnik fel, hogy a kutya nekimegy az őt körülvevő tárgyaknak, esetenként a gazda azt is észreveszi, hirtelen vakság a kutya mindkét pupillája tág, és erős fényre sem húzódik össze. Érthetően e hirtelen tünetek igen rémisztőek.
Szándékos vakság: belső konfliktus - külső konfliktus. - Pálferi (2018.02.13.)
Az állat első szemészeti vizsgálata során az esetek legnagyobb részében a szemfenékvizsgálat eredménye negatív, tehát nincs látható eltérés. Emiatt fontos az úgynevezett elektroretinográfiás ERG vizsgálat, amely a retina, azaz az ideghártya kis fényérzékelő sejtjeinek a működését vizsgálja.
Ezzel a szürke hályog a világon a leggyakoribb vaksági ok. Okai: Kialakulhat időskorban többnyire anyagcsere-betegségek és a szövetek öregedése következtében, másrészt lehet öröklött vagy veleszületett többek között akkor, ha az anya a terhesség során rubeolafertőzésen esett átilletve lehet sérülés következménye is.
Mely nem szemészeti tünetek jellemzők e kórképre? Alapvetően ritka kórképről van szó, amely középkorú, kissé kövér kutyákban, a fajtákat tekintve tacskóban illetve uszkárokban gyakoribb. Ezen állatok rendszerint többet isznak és vizelnek, és viszonylag kevés eleség adása mellett növekszik a súlyuk, illetve a vérvizsgálatuk alapján a mellékvesekéreg túlműködése igazolható, hirtelen vakság hyperadrenocotricismusnak vagy Cushing-kórnak nevezünk.
Fenyves Ildikó.