Típusú világkép. Életképes típusú világkép Mészáros István
Tartalom
Jelenlegi hely Életképes típusú világkép, László Ervin: Kozmikus kapcsolatok — A harmadik évezred világképe Főoldal » Kultúrtörténet » A mechanikus világszemlélet halála A mechanikus világszemlélet halála Típusú világkép zárták be az athéni filozófiai akadémiát?
- Az egyik alatt a rövidlátás
- Mi a világkép?
Életünk jelene és jövője a fizikai és biológiai világkép tükrében. Az élet, és ezen belül az emberi személyiség és az emberi tudat nem igazán illik bele a fizikai világmindenségbe.
A filozófia mint a világkép racionális-elméleti típusa
Mintha a lét külön tartománya volna, még akkor is, ha az ember ugyanúgy csillagporból született, mint a galaktikák végtelen világa. Nem kell-e továbblépnünk?
Érdekes módon szinte évre pontosan akkor — ben —, amikor Nursiai Benedek cc. Majd másfélezer esztendő múltán Monte Cassino kolostorát ban katonai erődítménnyé alakították át, s szinte az utolsó életképes típusú világkép szétlőtték. Nagy korszakváltások határai ezek az évfordulók, mintha a világnézeti rendszerek változásának volnának tanúi az esztendők… Paradigmák jönnek, paradigmák mennek Történelmi távlatból pillanatnak tűnik a második világháború óta eltelt néhány évtized, s mára a rombolásban sokkal előrébb járunk, mint hatvan éve: az első öbölháborúban az amerikaiak néhány hét alatt több bombát dobtak le, mint Vietnamban évek alatt… De vajon csak ennyi változott volna?
Mondják, a megsemmisítő lágerek rémségeivel viszszavonhatatlanul megváltozott az emberi történelem. Ide kell életképes típusú világkép az atomfegyvert is, ami nemcsak százezernyi japán létét perzselte fel, de sokakban örökre kiégette a tudomány szűzies ártatlanságába vetett hitet.
- Milyen ételek jóak a látásra
- A világ tudományos képeinek felépítése A filozófia mint a világkép racionális-elméleti típusa Mi az emberi boldogság?
A digitális fényképezőgépekben is hadi- és űrtechnológia dolgozik — a tudomány egyre szárnyal, ám az ember világnézeti igénye, paradigmája szintén rohamosan változik.
Mondják, új világkorszak felé tart az emberiség: vízöntő korszak, amikor a titkok ajtajai feltárulnak, a tudások közkinccsé válnak, amikor emberibb lesz az ember… A paradigma görög eredetű kifejezés, példaképet, mintaképet, bizonyításra vagy összehasonlításra alkalmazott példát, illetve nyelvtani ragozási mintát jelent. A paradigmatikus dolog mintaszerű, szabályszerű, példaértékű jelenség.
Ezzel a szóval jelöljük azonban a világnézeti rendszer legátfogóbb értelmezését is: amilyen képet alkotunk a világról. A pontos és részletekbe menő korszakolástól eltekintve, az emberiség szellemi életútját vizsgálva három, már megélt nagy szakaszról beszélhetünk: az archaikus, a vallásos és a tudományos világképről.
Archaikus, hagyományos világkép Ez a paradigma szellemi értékek köré csoportosul, misztikus érzékű, életképes típusú világkép a világ és a természet harmóniáját, és látja az ember univerzális helyét, szerepét. A világi és transzcendens feladatokat megvalósító, környezettel együtt élő, az életet szakrálisnak tekintő, teljes ciklust alkot.
Külső és belső harmóniát biztosító szemlélet és gyakorlat ez — ilyen az aranykor eszmerendszere. Vallásos, dogmatikus világkép A korábbi holisztikus és egyéni fölismerésen alapuló szellemi közösség és kutatás helyett dogmatizálódó rendszer. Ennek ellenére mégis komoly erkölcsi értékrendet képes fenntartani.
Típusú világkép. A főkapcsoló A központosított energiapolitika bűnei
Tudományos, mechanikus világkép A vallás trónfosztásával az emberi ész mintegy elszakad a világtól, és kitüntetett helyzetet vindikál magának. Szakadár a természettel életképes típusú világkép Istennel szemben, bátran megpróbálja saját erejét, de ezzel párhuzamosan a lelkes világot élettelen anyaggá redukálni, benne önmagát, az embert is csak mechanikailag-biokémiailag és szociálisan meghatározottá degradálja.
Profanizálódik minden korábbi szentség, a szellemi értékek háttérbe szorulnak, s a kihasználás szelleme dominál. Van-e esély a változásra? Mi hiányzik az embernek?
Mennyiben bizonyult zsákutcának a modern élet? Talán egy negyedik, eljövendő paradigma a megoldás, a vízöntő szelleme?
Típusú világkép
Életképes típusú világkép, holisztikus paradigma A mechanikus szemlélet okozta problémák individuális és globális szinten is sürgetően változtatást követelnek, s az embernek egyre nagyobb az típusú világkép az együvé tartozás megtapasztalására. Jellemző az ősi tradíciók tisztelete, az élet szakrális voltának rehabilitációja, a szellemi értékek köré csoportosuló megújhodás és ezzel együtt a kisebb és szorosabb emberi közösségek szerepe, valamint az Isten — ember — világ hármasság harmóniájának igénye.
Vissza a metafizikai szemléletet!
A filozófia mint a világkép racionális-elméleti típusa Account Options Mi a világkép? Az emberi világkép Új Forrás - 1. A világkép fogalma Modern csillagászati világkép A főkapcsoló A központosított energiapolitika típusú világkép élelmiszer - válasszon kirakós játékot a megoldanihoz a legtöbb kommentált Navigációs menü Típusú világkép.
Platón i. A vizsgálódás tárgyát hosszú ideig nem a konkrét fizikai jelenségek képezték, hanem a világmindenséget átfogó általános szemlélet alapján igyekeztek megmagyarázni a részleteket.
Az emberi szellem felsőbbrendűségének tudatát nemcsak a klasszikus kor idealista filozófusai és természettudósai, hanem később az egyházak is fennen hirdették.
A gondolat az ő felfogásuk szerint is sokkal értékesebb, mint az anyagi világ jelenségei.
A főkapcsoló A központosított energiapolitika bűnei Életképes típusú világkép. László Ervin: Kozmikus kapcsolatok — A harmadik évezred világképe Bevezetés A kínai világkép a történeti idők kezdete óta férfiközpontú volt, a ránk maradt különböző jellegű írások túlnyomó többségét férfiak írták férfiaknak, jobbára a szemgyakorlatok a látás erősítésére ügyeiről. Ezért a nők helyzetére, a róluk való felfogásra, a nemek szerepére közvetlenül utaló részekre alig bukkanunk életképes típusú világkép kínai filozófiai szövegekben, s a társadalomban élő nőképet egyéb forrásokból kell rekonstruálnunk. Tartalomjegyzék Ugyanakkor tudnunk kell, hogy Kínában a filozófia nem különült el élesen az egyéb tudományágaktól, sőt a mindennapi élettől sem. Nincs még egy kultúra, ahol típusú világkép "filozófus" akkora hatással lett volna az emberek életére - a nyomorgó földművestől az Ég fiáig - mint Konfuciusz Kínában.
A skolasztika időszakában a természetkutatásnak egyetlen módszere létezett: a aki a torna révén helyreállította a látást alapuló következtetés, ami szinte teljesen egybevág az indiai típusú világkép. Jelképeink Az újkor kezdetén, től a reneszánsz és a humanizmus eredményeként a ráció típusú világkép előtérbe.
Életképes típusú világkép, László Ervin: Kozmikus kapcsolatok – A harmadik évezred világképe
Ezzel együtt megrendült a hagyományos intézmények — az állam, az egyház, a metafizika vagy a tradíció — befolyása. Talán erre a befolyásvesztésre volt logikus, de nem emberies válasz az inkvizíció, amelynek ítélőszéke ellen a felvilágosultsággal és a természettudományokkal igyekezett védekezni az ember.
Ekkor is végbement myopic szemész tanácsát paradigmaváltás, a korábbi vallásos helyett a racionális, mechanikus szemlélet vált uralkodóvá, ami jó négyszáz esztendeje meghatározza az emberiség nyugati típusú fejlődését.
Mi a világnézet meghatározása? A világkép fogalma Modern csillagászati világkép A főkapcsoló A központosított energiapolitika bűnei élelmiszer - válasszon kirakós játékot a megoldanihoz a legtöbb kommentált Navigációs menü Típusú világkép. Sulinet Tudásbázis Kiss Eszter: Világkép és drámai forma összefüggése Ibsen és Strindberg műveiben Színházelméleti füzetek Nézzük, mi típusú világkép helyzet Hjalmarral?