Szemromlás szédülés
Tartalom
Létrehozva: Kapocsi Judit PhDa KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája a szemet érintő gondokról és a szédülésről, ájulásról beszélt. Látászavar és a bevérzés — furcsa tünetek A tartósan magas, kezeletlen vagy esetleg rosszul beállított, nem korrigált magas vérnyomás lehetséges szövődményei közé tartoznak a központi idegrendszeri szövődmények, amelyek az enyhe fejfájástól, a súlyos stroke-ig terjedhetnek.
A fej mozgatásával elhomályosuló látás Mi okozhatja a szédülést? Okozhatja középfülgyulladás vagy a belső fül gyulladása. Ez utóbbi esetén a szédülést jellemzően hányinger és hányás is kíséri. Szerencsére általában pár nap alatt magától meggyógyul.
Éppen ezért fel kell figyelni a szokatlan tünetekre, amelyek közt jelen lehetnek a látást érintő problémák is. Időnként epilepsziás tünetek, például végtagzsibbadás, vagy - gyengeség kapcsolódhatnak hozzá. A vérnyomás rendeződését követően hosszabb idő, akár napok is szükségesek a tünetek megszűnéséhez.
Mi áll a szédülés hátterében? - HáziPatika
Szintén a szemnél jelentkezhet a bevérzés is. A szem bevérzései viszonylag gyakoriak magasvérnyomás-betegeknél, de maga a bevérzés nem feltétlenül utal magas vérnyomásra.
A szédülés, egyensúlyzavar, egyensúlyvesztés, a vertigo és az ábszansz (biologika, ujmedicina)
Ha piros bevérzéseket tapasztalunk, annak hátterében az állhat, hogy az emelkedett vérnyomás megterheli az erek falát, a hirtelen kiugrás pedig akár azok megrepedéséhez is vezethet. A szembevérzés alatt sokan az ijesztő, de ártalmatlan kötőhártya-vérzést értik, ami azonban néhány hét alatt, következmények nélkül teljesen eltűnik.
Ennél sokkal veszélyesebb lehet a retina látóideg hártya - esetleg üvegtesti vérzést.
A hypertonia szövődményeként elsősorban a retinavérzések veszélyesek, a szemromlás szédülés romlása, vesztése szempontjából. Ennek kivédésére az ismert magasvérnyomás-betegeknek szükséges a félévenkénti vagy szükség esetén sűrűbb szemfenéki vizsgálat szemnyomás méréssel, a laborvizsgálat és a rendszeres vérnyomás kontroll.
Szédülni, elájulni is lehet a vérnyomás miatt A szédülést, mint tünetet komolyan kell venni, különösen, ha hirtelen jelentkezik.
Ha ugyanis a szédüléshez koordinációs- és egyensúlyzavar, járási nehézség is társul, az lehet a stroke jele is, ami azonnali ellátást igényel.
Természetesen tudni kell, hogy a magas vérnyomás az egyik vezető rizikófaktor a stroke kialakulásában. A szédülés ugyanakkor viszonylag gyakran fordul elő alacsony vérnyomásnál, hirtelen vérnyomás csökkenés esetén.
Ha a szédülésből esetleg ájulás alakul ki, ezt is több oldalról érdemes körbejárni, hiszen számos ok meghúzódhat mögötte.
Elájulhatunk a vércukorszint gyors csökkenése vagy emelkedése miatt, ide vezethet többek közt a belsőfül több betegsége, a nagy meleg, a hosszú állás, az erős stresszhatás, a fájdalom vagy az éhség. A szívműködés zavarai, a túl alacsony és túl magas vérnyomás miatt is kerülhetünk ájulás közeli állapotba, és az is előfordulhat, hogy egyes gyógyszerek, főleg az szemromlás szédülés és szemromlás szédülés vérnyomáscsökkentők járnak mellékhatásként ájulással.
Ha ezt tapasztaljuk, feltétlenül jelezzük a kezelőorvosnak.
Fülöp Györgyi Létrehozva: Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológustól megtudtuk, hogy a panaszok részletes ismertetése azért nagyon fontos, mert az egyes jellegzetes tünetek máris közelebb vihetnek a diagnózishoz.
Miért fontos a kivizsgálás? Először azt próbáljuk tisztázni, hogy nincs-e valamilyen strukturális szívbetegség, ritmuszavar vagy magas vérnyomás a háttérben. Bár ez utóbbinak ritkán vannak árulkodó tünetei, mégis annak, aki többször is tapasztal szokatlan jeleket, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás.
Amennyiben nincsenek tünetek, ellenben a családban már előfordult ez a betegség, szintén fontos lenne a csökkent hemoglobin és látás orvosi ellenőrzés, ugyanis a betegségre való hajlam örökölhető — ismerteti dr. Kapocsi Judit, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája. Pontosan beállított gyógyszerekkel és megfelelő életmóddal akár a stroke, a szívinfarktus, és más komoly betegségek is megelőzhetők.
A szemfáradtság okai, tünetei és kezelése A szemfáradtság okai, tünetei és kezelése A szemfáradtság napjainkban sokakat érint, a szemfáradtság tünetei megnehezíthetik a hatékony munkavégzést és a koncentrációt. Posztunkban körbejárjuk, mit tehetünk a szemfáradtság ellen, milyen lehetőségek vannak a szemfáradtság kezelésére és megelőzésére. Mi az a szemfáradtság? A legfontosabb, hogyha szemüvegesek vagyunk, akkor a megfelelő dioptria megtalálására kell törekedni.