Látószervek szerkezetének anatómiája

Látószerv szerkezete

A látószerv felépítése és a látás folyamata A látás szerve a szem oculusamely a fény nm hullámhosszú elektromágneses sugarainak érzékelésére szolgál. Részei: 1.

a színlátás titkai - élménybiológia

A szemgolyó 2. A látóideg, a látóközpont és a látókéreg. A szem járulékos szervei, a szemgödör, a szem pólyái, és izmai, a szemhéjak, a kötőhártyával, és a könnykészülék. A szemgolyó a csontos 1 5 ez a látásélesség, a szemhéjak által védelmezve helyeződik. A szemgolyó rétegei A szemgolyót egy külső kollagénrostos kötőszövetből álló réteg borítja. Hátulsó, nagyobb kiterjedésű része az ínhártya. A szemgolyó elülső harmada az átlátszó szaruhártya.

féltékenység és gyanú férje iránt mind a myopia, mind a hyperopia az

Jellegzetes gyűrűszerű megvastagodás a sugártest. A sugártestet borító hám speciális funkciója a szem belső folyadékának, a csarnokvíznek termelése és egyben visszaszívása is.

A SZEM ANATÓMIÁJA, ÉLETTANA

A sugártestből kilépve a sugárizom tér a szemlencse tokjába, így alkotva annak függesztőkészülékét. Nyugalmi állapotban a sugárizom a lencsefüggesztő rostokat feszesen tartja, ennek következtében a szemlencse lapos. Összehúzódásakor a sugártest megvastagszik, a rostok ellazulnak, ekkor a lencse saját rugalmassága miatt domborúvá válik.

A sugártest elülső részén a szivárványhártya irisközepén pedig a látólyuk pupilla található. Kötőszövetes elemei között két elkülönült simaizom, a körkörös lefutású paraszimpatikus beidegzésű pupillaszűkítő és a sugárirányban rendeződött, szimpatikus idegek látószerv szerkezete ellátott pupillatágító izom. Ezen izmok működése szabályozza a pupilla tágasságát, ezáltal a szembe jutó fény mennyiségét.

ÉLETTAN-ANATÓMIA.

Az érhártyát, a sugártestet és a szivárványhártya lencse felé eső részét is retina borítja. Fényérzékelésre alkalmas receptorokat viszont csak az érhártyán fekvő terület tartalmaz. Az ideghártya 10 jól elkülönült sejtrétegből áll Az elsődleges érzékhámsejtek, a fotoreceptorok az ún. A csap- és pálcikasejtek fotoreceptorok, nyúlvánnyal bíró neuroepithel sejtek, amelyek egymás mellett szorosan, a retina felületére merőlegesen helyeződnek.

Emberi szem

Szabad végük a pigmentréteg felé tekint. A szemfenék vakfoltnak nevezett részén, ahol a látóideg nervus opticus rostjai elhagyják a retinát nincsenek receptorsejtek.

A látóideg nervus opticus retinában haladó rostjai hüvely nélküliek, ahogy azonban kilépnek a szemgolyóból, mielinhüvely veszi körül őket. A kerek átmetszetű látóideget külső és belső hüvely veszi körül, közülük az előbbi a kemény agyvelőburok, az utóbbi a lágy agyvelőburok származéka. Az elülső és hátulsó szemcsarnok a szaruhártya mögött és a szemlencse előtt helyeződnek, a szivárványhártya választja látószerv szerkezete őket egymástól.

Bennük víztiszta, kevés fehérjét, aminosavakat, tejsavat, enzimeket, szőlőcukrot, karbamidot, sókat és hialuronsavat tartalmazó folyadék, a csarnokvíz humor aquosus van, mely a szem érellátás nélküli szerveinek szaruhártya, szemlencse, üvegtest, retina anyag- és energiaellátásához nélkülözhetetlen.

A csarnokvizet a sugártest kapilláris érfonata termeli, filtrációval.

Látószervek szerkezetének anatómiája

A hátulsó szemcsarnokban összegyűlt csarnokvíz sugárirányban a pupilla felé áramlik, és azon át az elülső szemcsarnokba jut. Látószerv szerkezete szemlencse A sugártestről eredő rostok által függesztve, egy rugalmas tokon belül helyeződő egymásra boruló lemezekből áll az ép viszonyok között víztiszta, elülső felén laposabb, hátulsó felén domborúbb bikonvex alakú szemlencse.

A szivárványhártya és az üvegtest között foglal helyet. Mivel a lencsének nincs érhálózata, a csarnokvízből származó anyagok biztosítják az anyagcseréjét. Üvegtest A szemgolyó belsejének legnagyobb részét, az üvegtest alkotja.

látás mínusz 22 történik asztigmatizmus látáskorrekció

Az üvegtest elpusztult állománya nem pótlódik. A szem belső nyomását főleg az üvegtest turgora eredményezi, csökkenése vagy fokozódása egyaránt látáskárosodáshoz vezet. A szem járulékos- és mellékszervei Szemhéjak A szemgödör alsó és felső részéről eredő bőrkettőzetek a szemhéjak, amelyek külső felszínét bőr, belső felszínét kötőhártya borítja.

Alapjuk kötőszövetes, melybe a mozgatóizmok rostjai sugároznak. A szabad szél kifelé eső részén fajonként eltérő hosszúságú pillaszőrök sora helyeződik. Könnymirigy A szemgödör külső részén a szemgolyóra fekszik a könnymirigy, melynek szerózus váladéka a könny, mely antibakteriális hatású lizozim tartalma miatt a szervezet természetes védelmi vonalának fontos tényezője.

A szemhéjak mozgása által a könny egyenletesen nedvesíti be a szaruhártyát. A szemizmok A szemgolyó látószerv szerkezete lévő látószerv szerkezete a szem alkalmazkodásában játszanak fontos szerepet.

A látószerv anatómiai felépítése

A szemgödör látószerv szerkezete felületéről a szemgolyóra térő harántcsíkos izmok a szem tengelyét állítják be.

Ezen kívül a szemgolyó hátravonó izma, látószerv szerkezete egyenes szemizmok, a külső, belső, felső és alsó egyenes szemizmok, az alsó és felső ferde szemizmok játszanak szerepet a szem mozgatásában.

A szemizmokat három agyidegpár III. A látás folyamata A retina fényérzékeny területén három neuronréteg található. A perifériás rétegben primer érzősejtek találhatók, amelyek a látóbíbort rodopszint illetve jodopszint tartalmazzák. Az éleslátás helyén sárgafolt zömmel a szín- és alakérzékelő csapsejtek fordulnak elő, melyeket övszerűen vesznek körül a fényérzékelő pálcikasejtek.

Kevés foton behatolása esetén a retinában csak a pálcikák működnek sötétségi vagy szkotopiás látás.

mi a görény látványa könyvlátási problémák

Több foton már a csapokat is ingerületben hozza világossági vagy fotopiás látás. A pálcikák fotopigmentje a rodopszin, a csapoké a jodopszin, amelyek csak fehérjekomponensük opszin összetételében különböznek. Mindkettő fényelnyelő abszorbeáló képességű retinált A-vitamin aldehid tartalmaz.

A retinál cisz-formából transz-formában megy át, majd leválik az opszinról és redukálódik, transzretinollá alakul át.

Látószerv szerkezete

Visszaalakulása sötétben megy végbe. A csapoktól és a pálcikáktól átvett ingerületet a középső rétegben levő bipoláris idegsejtek továbbítják a belső rétegeket képző ganglion sejteknek, melyek axonjai alkotják a látóideget.

  1. Hogyan lehet visszaállítani a látás fényességét
  2. Látószervek anatómiája és szerkezete Látószervek szerkezetének anatómiája
  3. Homokos mindkét kilátás
  4. Látószerv szerkezete - sportvendeglo.hu
  5. Emberi szem elölnézete Az Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium EMBL heidelbergi tudósai bizonyítékokat találtak arra, hogyan fejlődött ki a gerincesek — és így az emberek — szeme.
  6. ÉLETTAN-ANATÓMIA. - ppt letölteni
  7. Szemészet | Digitális Tankönyvtár

A két szemből kilépő látóideg nervus opticus a koponyaalapon, látószerv szerkezete hipofízis nyél előtti területen összetalálkozik, ahol egy speciális, félig átkereszteződés történik.

A halántéki temporális rostok azonos oldalon maradnak, és azokhoz csatlakoznak ellenoldali, orrüreg felőli nazális társaik. Az így egyesült látópályák tractus opticus-ok az elsődleges látóközpontba, a talamuszba külső térdes test futnak. Onnan az információ a látókisugárzás radiatio optica útján az agykéregbe jut.

A nyakszirti lebenyben, a látókéregben keletkezik a látási érzéklet.