2.1. Személyiségelméletek

Hippokratész nézet

Hippokratész nézet Hippokratész

Közülük különösen Démokritoszhoz fűzte szoros barátság. Philón a De providencia II. Megjegyezendő, hogy Hippokratész nem orvostudományi, hanem filozófiai problémák miatt fordult a filozófushoz.

Kettejük kapcsolatát számos más feljegyzés is említi, így például: Celsusaki Hippokratészt Démokritosz tanítványának nevezi, Athénodórosz ld.

myopia myopathia

Diogenész Laertiosz IX. A Hippokratészi Gyűjteményben 11 levél marad fent, amelyek említik ezt a regényes barátságot: az elbeszélés szerint Hippokratész állított ki orvosi igazolást arról, hogy Démokritosz nem őrült. Ugyanis az abdérai lakosok levélben kérték az orvost, hogy segítsen megőrült honfitársukon.

Hosszas levelezés után Hippokratész Abdérába utazott. A levelek arról is beszámolnak, hogy Hippokratész utazása előtt írt egy Halikarnasszoszban működő honfitársának, Dionüsziosznak, hogy távollétében ne maradjanak a kósziak orvos nélkül. Ugyancsak írt Rodoszba hajóért és írt Krateuszasznak az i.

legújabb jövőkép-fejlesztés

Abdérába érkezvén Démokritoszt mély elmélkedés közepette találta, majd miután eltöltött vele valamennyi időt, megnyugtatta az abdéraiaikat, hogy filozófusok nem örült: teljes joggal nevet az emberi gyarlóságokon. A két bölcs a következő években számos levelet váltott, állítólag Démokritosz elküldte Hippokratésznek Az őrültségről című értekezését, aminek egy-két mondatát Hippokratész a Szent betegségről szóló művében idézi.

A gyűjteményhez csatolt levelekből egy dolog vonható le bizonyosan: otthoni tanulmányait befejezve Hippokratész idegen földre utazott, hogy egy, az i.

Hippokratész

Az Epidémiák I. A modern kori kutatás ezen állítások némelyikét i. Jacobs: Thasiaca. Berlin, Trákiai utazása nagyon valószínű, hiszen Hippokratész sírja és családjának későbbi története is ezt igazolja.

a szemek fájnak

Úgy tudjuk, hogy nagyon idős korában, az i. Családja a görögség északi részével nemzedékeken át összeköttetésben marad: a makedón udvart gyógykezelte, sőt egyik fia Thesszalosz állítólag egy szicíliai expedícióban is részt vett az athéniak oldalán, később pedig I. Arkhelaosz makedón király ur. Egy másik fia, Drakón egyik leszármazottja állítólag Nagy Sándor feleségének, Roxanénak volt az orvosa.

Hippokratész nézet. Tartalomjegyzék

Felfogásának lényege a gondos megfigyelésen és feljegyzéseken hippokratész nézet tapasztalati tudás nagyrabecsülése, és a környezet döntő fontosságának felismerése volt. A gondos megfigyelést fölébe helyezte az elméleti spekulációknak. A megfigyelésekből vont le következtetéseket az egyes betegségek lefolyására és kritikus napjaira vonatkozólag.

Kidolgozta a betegvizsgálat módszertanát. Részletesen leírta egyes betegségek tüdőgyulladásgyermekágyi hippokratész nézetepilepszia tüneteit. Hangsúlyozta a természet gyógyító erejének szerepét. Nagy jelentőséget tulajdonított az egészség megőrzésében a helyes táplálkozásnak és a testmozgásnak. Hippokratész minden betegségben a négy testnedv — haima vérkholé sárga epemelankholé fekete hippokratész nézetphlegma nyálka — aránytalan eloszlását, az éltető testnedvek hibás keveredését látta humorálpatológia.

A hippokratész nézet pedig a legfontosabbnak a szervezet ellenálló képességének növelését tartotta, ártalmatlan módszerekkel. Meggyőződése szerint az orvosi működés alapja az erkölcsi tisztaság, az orvosi etika törvényeinek megtartása.

Gyógynövényekkel az energikus létért - Szabó György a bükki fűvészmester előadása

Hippokratész irodalmi alkotásait elsőként a görögül író római orvos, Galénosz magyarázta a császárkorban. Örökléstani nézetei[ szerkesztés ] Hippokráteszt ábrázoló római freskó részlete A tulajdonságok öröklődését is keveredéssel, a férfi és a női magnedv elegyedéssel magyarázta.

Úgy vélte, a gyermek nemét és jellemvonásait is az szabja meg, hogy a kétféle magnedv közül melyik kerül túlsúlyba, a mikor a párzás után a nedvek elegyednek. E folyamat eredményeként a gyermek örökölheti például az egyik szülő szemét és a másik orrát stb.

  • Látás mínusz 2 5 szülhetsz
  • Személyiségelméletek
  • Hippokratész Tanárok - Alternatív Nézet | A civilizációk rejtélyei
  • A csaknem ötezer évvel ezelőtt élt fáraó sírjában, a szarkofág közelében, egy fiatalember csontvázát találták meg.
  • Eskü avagy nyilatkozat? - Hippokratész nézet

Azok a tulajdonságok, amelyek kialakításában egyik nedv sem kerekedik felül, a két szülő közötti, átmeneti jellegűek lesznek.

Ezeket az elképzeléseit halála után Arisztotelész jóval kezdetlegesebb, patriarchális álláspontja hosszabb időre háttérbe szorította, de a természettudományok kialakulásával ismét népszerűvé váltak, és egészen a Maga Darwin sem tudott jobb elképzeléssel előállni, éppen ezért nem talált megfelelő mechanizmust az általa felfedezett természetes kiválasztódás és az egyedek sokféleségének magyarázatára — Hippokratész nézet elméletéből ugyanis a különbségek eltűnése következik.

Hippokratész – Wikipédia

Pszichológiája[ szerkesztés ] Hippokratész nemcsak az orvoslás hanem a lélektan területén is az úttörők között állt. Ő volt az első a görögök közül aki a lelket nem nem aérnek levegőnek hanem pszükhének nevezte. Hippokratész lélektani vizsgálódásainak a fő célja — int orvosi írásainak többsége — a dietétika alkalmazása volt.

Bates látás-helyreállítási oktatóanyagok

A testet és a lelket egymástól különböző ám egymással szoros összefüggésben álló dolgoknak gondolta, s ezért azt állította, hogy a megfelelő étrendi szabályokkal hatni lehet a lélekre.

Hippokratész kétféle lelket különböztetett meg: egy kozmikusat és egy egyéni lelket. A világlélek az ami az állati testben az emberében is rendet teremt I.

Az egyéni lélek tulajdonsága az, hogy gyarapodásra képes: ifjúkorban a többlet a test növekedésére szolgál, öregkorban pedig a kisebbedést szolgálja. Ugyancsak a lélek aktivitásával magyarázta az alvás folyamatát is.

A keveredés alapján a lelki alkatok hét csoportját határozta meg.

Hippokratész tanárok - Alternatív nézet

Itt érdemes megemlíteni, hogy a hetes szám különösen hippokratész nézet helyet foglalt el Hippokratész gondolkodásában: a megismerést és az érzékelést hét forma segítségével magyarázta, mert hét magánhangzóval beszélünk és írunk, és ugyancsak hét érzékszervvel rendelkezünk az öt érzékelési mód mellé Hippokratész további kettőt rendelt: a beszélő szájat és a lélek csatornáit, azaz a pórusokat.

Hippokratész szerint az a lélek a legértelmesebb, melynek keverékében a tűz legnedvesebb és a víz legszárazabb minőségéből kevert. A többi hat csoport úgy különül el, hogy három a víz túlsúlyán, a másik három pedig a tűz túlsúlyán alapul.

A legtüzesebb lélek mániákus lesz, a legvizesebb pedig hülye. Mivel azonban a lelkek anyagi elemekből hippokratész nézet fel, a megfelelő diétával befolyásolható lesz: a nedves étel nyugodtabbá, állhatatosabbá tesz, a száraz táplálék pedig élénkebb gondolkodást okoz.

Hippokratész nézet

Azonban a lelki bajok dietetikus gyógyítása csak akkor lehetséges, ha az alapelemek keveredése okozta a gondot; azonban ott ahol a lélek csatornái, a pórusok minősége a gond, ott az étrend nem segít. Hippokratész különösen az érzelmi és akarati életet tartja a lélek olyan megnyilatkoztatásnak, ahogy a pórusok minősége a döntő I. A filozófia ellen[ szerkesztés ] Hippokratész, korábban élt orvostársaival szembefordulva, éles határt húzott a filozófia és az orvostudomány közé. Szerinte az ember működése nem érthető meg filozófiai fejtegetésekből, hanem természettudományos kutatásokra kell hagyatkozni.

Az égben és a föld alatt történő eseményeknél van ez így.

Nil Nocere! - lorincisandor - Hippokratész nézet

Mert ha ezekről azt mondja valaki: tudja, hogy s mint vannak, sem maga a beszélő, sem a hallgatók nem dönthetik el, igaz-e vagy sem. A hippokratészi gyűjtemény[ szerkesztés ] A Hippokratész nevéhez fűződő irodalom körülbelül ötven műből áll. A gyűjteményben szereplő művek tartalma változó, formában, terjedelemben, előadási módban egymásnak ellentmondó iratok, mindez pedig arra engedi következtetni a kutatókat, hogy nem minden mű hippokratészi eredetű.

  • Látás 1 5 és 2 0
  • Keletkezése[ szerkesztés ] Az ókori Görögországban kialakult a világi orvoslás.