Akut látáscsökkenés. Nagyothallás, halláscsökkenés, halláskiesés oka kezelése
Tartalom
Share Nagyothallás, hallássérülés, halláscsökkenés oka és kezelése A nagyothallásnak nevezzük a halláscsökkenés olyan mértékű romlását, amikor már a társalgási beszéd érzékelése a megszokott környezetben nehezített, még a beszélő közelében is.
- Fülkürthurut: az átmeneti halláscsökkenés gyakori oka
- Halláskárosodás tünetei és kezelése - HáziPatika
- Fülzúgás, idegi akut hallásvesztés | Hiperbár Centrum - Oxigénterápia
- Vizuális távolság 1
- Fülzúgás, idegi akut hallásvesztés Fülzúgás, idegi akut hallásvesztés A fülzúgás nemcsak az idősek körében lép fel, a fiatal generációt is egyre gyakrabban érinti.
A nagyothallás legkülönbözőbb fokban észlelhető. Súlyosabb nagyothallás nagyfokú halláscsökkenés, hallássérült, csökkent hallóképesség esetében a beteg csupán a fülébe kiáltott beszédet hallja.
Hallásvesztés – mi a teendő?
Enyhébb nagyothallás esetében társalgási beszédet 3 - 4 m távolságról is megérti társalkodó beszéd vizsgálatviszont a súgott akut látáscsökkenés már nem érzékeli súgott beszéd vizsgálat.
A nagyothalló beteg által észlelt nehézség a nagyothallás mértékétől és foglalkozásának halláskövetelményétől függ. A foglalkozás megválasztását a nagyothallás befolyásolhatja, korlátozza. Nagyothalló gyermekek, hallássérült gyermek beszédkészségének kialakulása visszamaradhat.
Beszédkészség csökkenés nemcsak a beszédkiejtés hibáiban, de elégtelen szókincsben is megnyilvánul. A nagyothalló gyerekek ezért alig értik meg a környezetük beszédjét. A akut látáscsökkenés miatti szószegénységet néha tévesen aphasiának tartják.
Fülkürthurut: az átmeneti halláscsökkenés gyakori oka
A beszédhibák kizárólag a nagyothallás mértékétől és a akut látáscsökkenés fejlesztésén múlik. A nagyothalló gyermekek nevelése és oktatása a legnagyobb nehézségbe ütközik, amelyek azonban sikeresen legyőzhetők különleges pedagógiai eljárásokkal szurdopedagógia.
Felnőttek szerzett süketsége postlingualis süketség nem zavarja észrevehetően a beszédet. A nagyothallás leggyakoribb oka elsősorban a középfül idült hurutos és gennyes középfülgyulladás bántalmaiban rejlik, amelyekhez gyakran társulhat a belsőfül működészavara is.
A halláscsökkenés okaként, második helyen említhetjük a különböző eredetű idegi halláscsökkenéseketneuritiseket fertőzéses nagyothallás, mérgezéses nagyothallás, sérüléses nagyothallásfoglalkozási ártalom stb. A nagyothallás az esetek többségében gyermekkorban jelentkezik.
Az iskolaköteles korban lévő gyermekek, valamint a fiatalabb gyermekek sorozatos vizsgálata kiderítette, hogy a nagyothallók a lakosság jelentős százalékát teszik ki.
A szociális tényezők jelentőség igen nagy a nagyothallás kialakulásában.
Hallásvesztés
A nagyothallás felismerése és a nagyothallás fokának megállapítása beszédértés vizsgálattal és hangvillával végzett hallásvizsgálattal történik. Az audiometria pontosabbá teszi a hallásvizsgálatokat. A műszeres hallásvizsgálatok segítségünkre vannak a nagyothallás kezdődő, enyhébb eseteinek kiválogatásában és pontosabb adatokat szolgáltatnak a hallószerv állapotáról. Ismételt hallásvizsgálat nélkül gyakran nehéz eldönteni, hogy a nagyothallás maradandó jellegű-e irreverzibilis halláscsökkenés, reverzibilis hallásromlástehát a belsőfül idegi halláscsökkenés, percepciós jellegű halláscsökkenésvagy hallóideg reverzibilis elváltozásainak következménye-e.
Hallásvizsgálattal azt is pontosan el kell különíteni, hogy a halláscsökkenés hátterében a középfül elváltozásai állnak-e vezetéses típusú halláscsökkenés.
- Hallásvesztés – Mit tehetek? | Geers
- Akut halláscsökkenés, halláskiesés, nagyothallás, oka, kezelése
- Hallásvesztés okai, tünetei és kezelése - Victofon
- Tágítsa a szemét a látás helyreállítása
- A betegség a fülkürt, más néven Eustach-kürt akut gyulladása, mely olyan érzést kelt, mintha a fül el lenne dugulva.
A vezetéses típusú halláscsökkenések kezelésétől nagyobb sikerre számíthatunk. A percepciós típusú halláscsökkenés és a vezetéses típusú halláscsökkenés közötti elkülönítő kórjelzésre a kórelőzmény, fülvizsgálat, mikroszkópos fülvizsgálat és funkcionális vizsgálat hangvilla, audiometriás hallásvizsgálat adatait használjuk fel, amelyek segítségével általában a helyes következtetést vonhatunk le.
Egyedül csak a funkcionális hallásvizsgálatra alapuló kórisme gyakran hibásnak bizonyul. Óvatosnak kell lennünk a maradandó idegi jellegű halláscsökkenés diagnózisával, különösen olyan gyermekek vizsgálatakor, akiknek fülében valamilyen elváltozás észlelhető behúzódott dobhártyabenőtt dobhártya, hegesedett dobhártya.
Fokozottabb figyelmet igényel, ha a rosszul halló gyermek orrlégzése zavart, orrmandula megnagyobbodás adenoid vegetáció vagy gyulladásos elváltozások mutatkoznak az orrban és orrgaratban.
Elsődleges idegi jellegű halláscsökkenés kórisméje, tehát a csiga környéki idegvégződésének, szőrsejtek, illetve a hallóideg önálló betegségére utalnak.
A középfül gyulladásos betegségének megállapítása elsődleges feladatnak kell, hogy legyen. A középfül betegségek okozta halláscsökkenések halaszthatatlan kezelést igényelnek.
Minél korábban és minél aktívabban végezzük a halláscsökkenés mellett a középfül kezelést, annál több a reményünk a halláscsökkenés megszűntére és a hallás rehabilitációra. A hallószerv bántalmát idegi magas rövidlátás vagy bonyolult rövidlátás halláscsökkenés, percepciós típusú halláscsökkenés csak akkor fogadhatjuk el maradandónak, ha hosszas megfigyelés és a középfül rendszeres kezelése sikertelen marad.
A hallásélesség dinamikus észlelése után kell eldöntenünk a kérdést, hogy tanulhat-e a gyermek az iskolában, vagy különleges nagyothallók iskolájába kell-e járnia. Anagyothallók oktatásában szurdopedagógia rendkívüli jelentőségű a hallásmaradványok maximális felhasználása.
Ezzel érhető el a hallás mindennapos gyakorlása, a hallásmaradvány fejlesztése és a szóképek bővítése. Az utóbbi körülmény igen fontos: a nagyothalló gyakran azért nem érti meg a szó értelmét, mert ismeretlen és nem azért, mert nem érzékeli a szóképző hangzókat.